BİLİŞİM HUKUKU DERNEĞİ BAŞKANI AVUKAT KÜRŞAT ERGÜN ANADOLU HABER AJANSINA “INSTAGRAM İŞLETME HESAPLARINDA DOLANDIRICILIK FAALİYETLERİ” İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU.

Categories: Genel

INSTAGRAM İŞLETME HESAPLARINI BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE

 

Dünya çapında milyonlarca aktif kullanıcıya sahip sosyal medya platformu Instagram, bireysel kullanıcılara olduğu kadar profesyonel kullanıcılara da farklı imkanlar sunmaktadır. Bu imkanların başında ise Instagram işletme hesabı gelmektedir. Instagram işletme hesabı; ürün ya da hizmet sunan markalar ve işletme sahiplerinin uygulama vasıtasıyla satış yapabildiği bir sistemdir.

Kullanıcılar işletme-ticari hesaplarını platforma taşıyarak hesaplar açmakta ve satışını yaptığı ürünleri tüketiciler ile buluşturmaktadır. Son dönemde ise dolandırıcılar ınstagram işletme hesaplarını hacklemekte ve derneğimize de bu minvalde çok sayıda  mail ve telefon gelmektedir.

Bireysel ınstagram kullanıcıları dolandırıcılık faaliyetine maruz kaldıkları durumlarda dolandırıcılık faaliyetini gerçekleştirenler Türk Ceza Kanununun da tanımlanan  “Bilişim sistemine girme” ve “Sistemi Engelleme, Bozma, Verileri Yok Etme Veya Değiştirme” suçundan sorumlu olmakta ve yargılamaları yapılmaktadır.

Fakat ınstagram işletme hesaplarının dolandırıcılık faaliyetine maruz kalması durumunda kullanıcılar daha ağır bir manzara ile karşı karşıya kalacaktadır. Çünkü bu yöntem ile ele geçirilen işletme hesaplarında kullanıcılar ticari faaliyetlerini yerine getirememekte, ticari itibarları zedelenmekte ve hesaplarından satış yapamadıkları için  para kazanmaktan mahrum kalmaktadır.

Ayrıca bu gibi durumlarda çalınan hesaplardan alışveriş yapmaya devam eden kullanıcılarda dolandırıcılık faaliyetinin mağduru olmaktadır.

Böyle bir durumla karşılaşan ınstagram işletme sahipleri vakit kaybetmeksizin konuyu Instagram kurumsal iletişiminden Instagram yönetimine ve takipçilerine bildirmeli, savcılığa veya en yakın kolluk birimine müracaat etmelidir. Daha sonrasında ise hem ticari itibarlarının zedelenmesi hem de ticari faaliyetlerini yerine getiremedikleri için yoksun kaldıkları karın tespit edilebilmesi için maddi ve manevi tazminat davası açabilirler.

Instagram işletme hesabınızı nasıl koruyabilirsiniz?

Bu türden dolandırıcılık faaliyetlerine karşın yapabilecekleriniz ise;

  • Şüpheli bağlantılara tıklamayın.
  • Gelen mesajın veya mailin doğruluğunu kontrol etmek için internette kısa bir araştırma yapın. Bağlantıların URL adreslerini mutlaka dikkatle kontrol edin.
  • Instagram hesabınızda ve mail adresinizde kullandığınız şifrelerin güçlü olmasına özen gösterin.
  • İki faktörlü kimlik doğrulama yöntemini kesinlikle aktif edin.

 

 

Leave Comments

Ara