Aşağı Öveçler Mahallesi Lizbon Caddesi No: 25/8 ÇANKAYA / ANKARA+90 (312) 473 61 57iletisim@sancakhukukburosu.com

Contact Info

Aşağı Öveçler Mahallesi Lizbon Caddesi No: 25/8 ÇANKAYA / ANKARA+90 (312) 473 61 57iletisim@sancakhukukburosu.com

Twitter’da hesabı hacklenen kullanıcılar tazminat alabilir mi?

Categories: Blog

Dünyaca ünlü isimlerin Twitter hesaplarının hacklenmesi, mağdur olan kullanıcıların haklarını nasıl alacağı sorusunu gündeme getirdi. Bilişim Hukuku Derneği’nden yapılan açıklamaya göre yüksek miktarlarda parasını kaybeden mağdur kişilere Twitter’ın güvenlik yükümlülüğünü yerine getirmemesi sebebiyle tazminat hakkı doğdu. Türkiye’de ise durum daha farklı. Twitter’ın Türkiye’de yasal olarak muhatap alınacak bir bürosu ve temsilciliği yok. Hackin kaynağı Türkiye ise bu kişilerin tespiti ve zararın giderilmesi için dava açılabilir, ancak yurt dışı ise, o ülkede yasal işleme başvurabilir. Ya da Twitter’ın bürosu olan ülkelerde dava açılabilir. Twitter’ın Türkiye’de yasal bir muhatabı olmadığı için yasal süreç sonucunda alınan kararların bağlayıcılığı bulunmuyor.

 

15 Temmuz gecesi Twitter’da sosyal medya tarihinin gördüğü en büyük siber saldırılardan biri gerçekleştirildi. Milyonlarca takipçisi olan Barrack Obama, Elon Musk, Bill Gates, Kanye West gibi isimlerin mavi tikli hesapları bir takım kişilerce ele geçirildi ve ele geçirilen hesaplar üzerinden bir takım dolandırıcılık faaliyetleri yürütüldü. Çok sayıda kişi mağdur edildi.

Twitter yönetimi tarafından yapılan açıklamalardan da anlaşılacağı üzere söz konusu ataklar Twitter’ın teknik açıklıklarından faydalanarak gerçekleştirildi.

BİLİŞİM HUKUKU DERNEĞİ: TAZMİNAT HAKKI DOĞAR

Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Av. Kürşat Ergün konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Twitter’ın kullanıcı hesaplarının güvenliğiyle ilgili taahhüt ve sorumlulukları bulunduğunu belirten Ergün, “Pek çok piyasa yönlendiricisinin ve devlet başkanının tüm dünyayı doğrudan etkileyen pek çok olayı, Twitter üzerinden verdikleri mesajlarla yönlendirdikleri düşünüldüğünde; Twitter’ın şirket olarak üstlendiği sorumluluğun ne denli ağır olduğu anlaşılmaktadır. Bu sebeple Twitter, kullanıcılarının güvenliğini sağlamak adına kendi sisteminin güvenliğini hiçbir açığa yer vermeyecek şekilde sağlamak zorundadır.” dedi.

Saldırganlar, Twitter’ın güvenlik açıklarına ilişkin tüm dünyaya çok açık bir mesaj verdiğini belirten Ergün, “Bu saldırılarla birlikte ortaya çıkan büyük çaplı maddi zararın yanında dünya gündemine yön veren, tanınan ve güvenilen isimlerin dahi Twitter üzerinden verdikleri mesajların her türlü manipülasyona açık olduğu ortaya koyulmuştur.” açıklamasında bulundu.

TÜRKİYE’DE BAĞLAYICILIĞI YOK

Eğer bu olay Türkiye’de olursa hesabı hacklenen kullanıcılar, bu durumun yaşanması halinde savcılığa başvurabiliyor. Yasal süreç sonucunda Twitter ceza alabilir ya da hüküm giyebilir. Ancak Twitter’ın Türkiye’de yasal bir muhatabı olmadığı için söz konusu kararın bağlayıcılığı bulunmuyor.

Leave Comments

Ara