AB’den Meta’ya rekor ceza

Categories: Genel

Instagram, Facebook ve WhatsApp’ın sahibi Meta Platforms’a AB vatandaşlarının kullanıcı bilgilerini ABD’ye sızdırdığı gerekçesiyle 1.2 milyar Euro’luk rekor para cezası kesildi.

Cezanın ardından gözler Türkiye’de Kişisel Verileri Koruma Kurulu’na çevrildi. Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Kürşat Ergün, AB’de olduğu gibi Türkiye’deki Instagram, Facebook, WhatsApp kullanıcılarının kişisel verilerinin ABD’ye aktarılıp aktarılmadığına ilişkin önümüzdeki günlerde Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun resen bir soruşturma başlatabileceğini söyledi. Ergün, Rekabet Kurulu’nun da söz konusu şirketlerin çatı kuruluşu Meta hakkında ‘hakim durumu kötüye kullanma’ hükmünü ihlal edip etmediğine dair soruşturma açabileceğini belirtti.

REKOR PARA CEZASI

İrlanda Veri Koruma Kurulu da, Meta’yı AB’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliğine aykırı şekilde ABD’ye kişisel verileri transfer ettiği suçlamasıyla 1.3 milyar Dolar cezaya çarptırdı. Komisyon ayrıca Meta’nın, ABD’ye herhangi bir kişisel veri transferini beş ay içinde askıya alması ve altı ay içinde veri işleme faaliyetlerini komisyonun kurallarıyla uyumlu hale getirmesini istedi. Bugüne kadar bir teknoloji şirketine verilen en yüksek para cezasına gerekçe olarak Avrupalı Facebook kullanıcılarının verilerinin ABD’deki sunuculara aktarıl-ması gösterildi. Brüksel’deki kurulun, 13 Nisan 2023 tarihli kararı bağlayıcı oldu. Meta’dan konuya ilişkin yapılan açıklamada kararın ‘haksız ve gereksiz’ olduğu, tehlikeli bir emsal oluşturacağı belirtildi. Karara itiraz edileceği vurgulanırken, Avrupa’da Facebook kullanımında aksama olmayacağı ifade edildi. Geçen yıl Facebook, AB verilerini ABD sunucularında işleyemezse, Avrupa’da Facebook ve Instagram’ı kapatmak zorunda kalacağını bildirmişti.

Leave Comments

Ara